خانه / مقالات / رعایت نکاتی که به طول عمر پروژکتور منجر می شود

رعایت نکاتی که به طول عمر پروژکتور منجر می شود

نکات ضروری جهت نگهداری پروژکتور:

در این مقاله میخواهیم به چند نکته ضروری جهت نگهداری پروژکتورها بپردازیم. شایان ذکر است رعایت این نکات باعث بالا رفتن طول عمر پروژکتور شده و مانع از صرف هزینه های اضافی می شود. گرد و خاک، گرما و نوسانات برق عوامل اصلی خرابی پروژکتورها به حساب می آیند. حال چکونه با این عوامل مخرب مبارزه کنیم؟

در درجه اول از پروژکتور در مکانهایی استفاده کنید که از گرد و خاک دور باشد. برای تمیز کردن بدنه پروژکتورها نیازی به تخصص خاصی نیست. ابتدا پروژکتور را خاموش کنید و اجازه دهید دستگاه خنک شود. سپس میتوانید با یک برس خاک را از سطح بدنه جدا کرده و با یه وسیله مکنده خاک را از روی بدنه پروژکتور جمع کنید. هرگز از وسایل دمنده برای تمیز کرد استفاده نکنید. زیرا این دستگاهها با فشار زیاد باد ذرات خاک را در هوا معلق میکنند. این کار شاید ظاهر پروژکتور را تمیز کند، ولی باعث ورود خاک به قطعات داخلی از جمله لنز، چرخه رنگ، آینه ها و منشورها میشود.

حال میتوانید با یک دستمال مرطوب نه خیلی خیس که با کمی ماده شوینده با غلظت کم آغشته شده باشد، بدنه را تمیز کنید. سپس با یک دستمال خشک آنرا کاملا خشک نمایید. در صورتی که دستمال بیش از اندازه خیس باشد، موجب ورود آب و رطوبت به داخل دستگاه شده و باعث اتصالی میشود.

به جای آب و ماده شوینده، میتوانید از اسپریهای کف موجود در بازار استفاده کنید. فقط مراقب باشید که مواد اسپری از شیارهای تعبیه شده روی بدنه دستگاه، وارد دستگاه نشود. هرگز از مواد پاک کننده خورنده پلاستیک مانند تینر، استن، موم و… استفاده نکنید. این عمل باعث خرابی بدنه و پوسته پوسته شدن آن میشود.

تمیز کردن لنز پروژکتور:

برای این کار ابتدا پروژکتور را خاموش کنید. کمی صبر کنید تا پروژکتور سرد شود. بهترین راه برای این کار استفاده از پاک کننده های مخصوص لنز می باشد. در صورتی که به این مواد دسترسی ندارید میتوانید از آب مقطر استفاده کنید. برای تمیز کردن لنز از یک دستمال نرم استفاده کنید. از دستمال زبر و ضخیم استفاده نکنین. دستمال زبر باعث ایجاد خط و خش روی لنز میشود. از دستمالی که ایجاد پرز میکند استفاده نکنید. حتی الامکان رطوبت دستمال را کاملا بگیرید

گرد گیری داخل پروژکتور:

برای گردگیری داخل پروژکتور شما نیاز به تخصص دارید. در صورتیکه تخصص آن را ندارید دست به این کار نزنید. داخل پروژکتور متشکل از چند آینه، منشور، عدسی، لامپ، ال سی دی، چرخه رنگ و … میباشد. به دلیل وجود فنهای قوی خنک کننده، حتی با وجود فیلترهای هوا، ولی بازهم گرد و خاک روی تجهیزات داخلی دستگاه می نشیند. به دلیل حساسیت این تجهیزات برای تمیز کردن آنها، به متخصص مراجعه کنید.

فیلترهای هوا:

 

برای جلوگیری از ورود گرد و خاک به داخل پروژکتور، روی بدنه آن ها فیلترهای هوایی تعبیه شده است که قابل باز شدن میباشند. در صورتی که این فیلترها کثیف شوند، ورود هوا به سختی صورت میگیرد و باعث بالا رفتن دمای دستگاه میشود که در اینصورت چراغ دما (TEMP) روی دستگاه به رنگ قرمز روشن میشود. همانطور که میدانید دمای زیاد باعث کاهش طول عمر قطعات الکترونیکی میشود. پس تمیز کردن یا تعویض فیلتر هوا از جمله ملزومات نگهداری پروژکتور میباشد. این عمل باید هر چند ماه یک بار (بسته به آلودگی محیط دارد) انجام شود. ابتدا فیلتر را از دستگاه جدا نموده سپس با یه دستگاه دمنده یا مکنده (خارج از محیط فعلی که پروژکتور در آن قرار دارد) گرد و خاک روی فیلتر را پاک کنید.

جلوگیری از نوسانات برق:

برای جلوگیری از نوسانات برق بهتر است از محافظ برقهای استاندارد استفاده کنیم. برای این کار میتوان یک استابلایزر یا یو پی اس را در مسیر پروژکتور قرار داد. در صورتی که از دستگاه برای مدت طولانی استفاده نمیکنید، برق آن را قطع کنید تا مانع نوسانات برق ناخواسته در زمان خاموشی دستگاه شود. در صورتی که میخواهید اقدام به فعالیتی کنید که ایجاد نوسان برق میکند (برای مثال جوشکاری) برق دستگاه را قطع کنید.

زمانی که قصد خاموش کردن دستگاه را دارید، پس از خاموش کردن آن، برق دستگاه را بلافاصله قطع نکنید. در این زمان دستگاه در حال خنک کردن قطعات داخلی خود میباشد. در صورتی که اجازه ندهید دستگاه خود را سرد کند، احتمال سوختن لامپ وجود دارد. بعد از زدن کلید خاموش، تصویر قطع میشود و فنها با سرعت بیشتری شروع به کار میکنند. در این زمان LED روی دستگاه به حالت چشمک زن در آمده و شما کافیست منتظر بمانید چراغ به حالت ثابت درآید.

در صورتی که چراغ لامپ (LAMP) دستگاه روشن شده باشد، نشان دهنده آن است که لامپ دستگاه دچار ایراد شده است.

پاسخی بگذارید

Help-Desk