کلاس هوشمند

کلاس هوشمند

کلاس هوشمند

تعریف کلاس هوشمند :

کلاس هوشمند کلاسی است که معلم به کمک روشهای هوشمندانه تدریس، درس را برای دانش آموزان جذاب و درک آن را آسان می نماید. بعضی ابزارها همچون برد هوشمند در این راه به دبیر کمک می کنند. در گذشته این ابزارها بسیار ساده و در عین حال تأثیر گذار بودند.

به عنوان مثال معلم برای رسم اشکال هندسی روی تخته سیاه از نقاله، گونیا و پرگار بزرگ استفاده میکرد. تا دانش آموزان نحوه استفاده از آنها را به خوبی و عملی بیاموزند.

دبیر شیمی برای نمایش مولکولهای یک ماده، از چند گوی رنگی آهنربایی و چند میله استوانه ای استفاده میکرد. با اینکه این ابزارها کمک شایانی را در امر تدریس به معلم کردند اما نقصهایی هم داشتند.

اول اینکه شما فضای زیادی برای داشتن تمام این ابزارها نیاز دارید.

دوم اینکه نمیتوان به طور همزمان برای چند کلاس این ابزارها را استفاده نمود.

توجه :

فناوری های روز دنیا در این بخش به یاری ما شتافتند. به طوریکه نه تنها آموزش در یک محیط چند رسانه ای برای دبیر آسان میشود بلکه آموختن نیز برای دانش آموزان جذابتر است. ابتدا تلویزیون ها و ویدئو سی دی ها پا به عرصه حضور گذاشتند. اما بیشتر برای آموزشهای سمعی و بصری مخصوصا قرآن و زبان خارجه کارایی داشتند.

اکنون تجهیزاتی از جمله برد هوشمند، کیت هوشمند، تلویزیونهای لمسی، تبلت، رایانه ها و دیتا پروژکتورها نقش بسزایی در این امر برای خود ایجاد کرده اند که هر کدام با توجه به کارایی، عملکرد مخصوص خود را دارند.

امروزه دانش آموزان درس را به صورت رنگی، به دور از مواد شیمیایی چون گچ، در یک محیط چندرسانه ای و سه بعدی و همراه با صدا می آموزند. اکنون با توجه به منافع زیاد این تجهیزات، وظیفه ما برای نگهداری از آنها چیست؟ برای نگهداری از تجهیزات هوشمند خود با ما همراه باشید …

نگهداری از کلاس هوشمند :

همانطور که نگهداری از یک وسیله شخصی به طور مثال لپ تاپ یا تلفن همراه برای ما اهمیت دارد، نگهداری از تجهیزات آموزشی از جمله تجهیزات هوشمندسازی از اهمیت بالاتری برخوردار است. چرا که این لوازم برای یک شخص نیست و متعلق به چندین دانش آموز در طول دورانهای مختلف تحصیلی می باشد.

خرابی یک کالا ضرر زدن به دهها دانش آموز است.

این مسئله نه تنها باید از طرف معلمین و مدیران رعایت شود بلکه در خانواده ها نیز باید حفاظت از تجهیزات آموزشی را به فرزند خود آموزش دهیم و او را در این امر فرهنگی یاری کنیم. حال به چند نکته جهت حفاظت از این تجهیزات میپردازیم:

 1. نظافت کلاس هوشمند رعایت شود. چراکه گرد و خاک و کثیفی باعث خرابی دیتاپروژکتور و کامپیوتر و… میشود. به هنگام نظافت داخل کلاسها روی دیتا کاور کشیده شود و از نظافت در زمان روشن بودن دیتاها خودداری کنید. دیتاپروژکتورها دارای فن های مکنده قوی می باشند که این گرد و خاک را به داخل مکش کرده و موجب کثیفی قطعات داخلی می شود.
 2. از ضربه زدن به کیت هوشمند، برد هوشمند، رایانه و پروژکتور پرهیز شود. به دانش آموزان آموزش داده شود که پرت کردن لوازمی از جمله پاک کن، ماژیک، کتاب و… به این تجهیزات احتمال خرابی آنها را دربر می گیرد.
 3. از ریختن مایعات از جمله آب روی برد هوشمند پرهیز شود.
 4. سرویس سالانه تجهیزات مخصوصا پروژکتور رعایت شود. چراکه گردوخاک باعث بالا رفتن دمای دیتا شده و نور آن را تضعیف میکند و ممکن است در دراز مدت موجب هزینه های سنگین ازجمله سوختن لامپ آن شود و یا عمر آن را کوتاه کند. شایان ذکر است که سرویس دیتا یک امر تخصصی است و از عهده هر مجموعه ای برنمی آید و چیزی فراتر و حساستر از یک بادگیری ساده میباشد.
 5. بهتر است در زمانهایی که مدرسه تعطیل است، تجهیزات با کاور مخصوص پوشانده شوند.
 6. برای تمیز کردن برد می توان از اسپری های مخصوص و یا الکل استفاده کرد. لازم بذکر است می بایستی برا تمیز کردن الکل را بر روی پارچه اسپری نمود.
 7. از مواد شیمیایی قوی برای تمیز کردن بردهوشمند استفاده نشود. چراکه باعث زرد شدن سطح برد میشود.
 8. رطوبت باعث تاب برداشتن برد و خرابی قطعات الکترونیکی برد و دیتا میشود. لذا از مواجهه رطوبت با این تجهیزات جلوگیری کنید.
 9. پس از خاموش کردن دیتا توسط کنترل چند دقیقه منتظر بمانید و پس از ثابت شدن چراغ روی دیتا برق آنرا قطع کنید. توجه داشته باشید که دیتا پس از خاموش شدن تصویر، کاملا خاموش نشده است. لامپ دیتا پروژکتور از کار می افتد. دیتا پروژکتور توسط فنها خود را خنک می کند.
 10. هرگز برق رایانه و دیتا را در حالت روشن قطع نکنید.
 11. رایانه شما هم مانند دیتا نیاز به سرویسهای سخت افزاری و نرم افزاری سالانه دارد. برای کارایی بیشتر آن یا ویندوز خودرا فریز کنید و یا از ویروسیاب مطمئن استفاده کنید. فریز کردن ویندوز مانع از ویروسی شدن آن میشود و هرگونه تغییر در ویندوز پس از راه اندازی مجدد به حالت اولیه برمیگردد.
 12. از جابجایی های ناگهانی رایانه در حالت روشن بپرهیزید. چراکه تکان ناگهانی موجب خرابی هارد آن میشود. در لپتاپ ها این امر از اهمیت بیشتری برخوردار است. زیرا لپتاپ از حساسیت بالاتری نسبت به ضربه برخوردار است.
 13. اگر از لپتاپ استفاده میکنید هفته ای یک بار اجازه دهید باتری آن کاملا خالی شود تا سولفاته نکند. از استفاده دائم از برق زمانی که باتری روی لپتاپ است بپرهیزید.
 14. در حفظ سی دی های آموزشی کوشا باشید. زیرا کثیفی سطح سی دی و خط و خش باعث از بین رفتن اطلاعات می شود و رایانه به سختی می تواند سی دی را بخواند.
 15. از محتوای آموزشی استاندارد و معتبر استفاده کنید.
 16. دبیر بعد از دانش آموزان از کلاس خارج شود و چند مسئول فن یار جهت حفاظت از تجهیزات از بین دانش آموزان مطمئن و آشنا به رایانه انتخاب گردد. با این کار در وقت صرفه جویی می شود.
 17. از رها کردن کابلها بر روی زمین خودداری کنید. این کار باعث خرابی سوکتها و قطع شدن ارتباط آنها با دستگاه می شود و کارایی آنها را کم خواهد کرد. یکی از این موارد ایجاد قطعی در کابل دیتا میباشد که باعث میشود دیتاپروژکتور دچار به هم ریختگی رنگ می شود.
 18. کیتهای هوشمند و بردهای مگنت دارای قلم حساسی میباشند. احتیاط کنید قلم بر روی زمین نیفتد. این کار باعث قطعی مدار داخل آن و در نتیجه از کار افتادگی آن میشود.
 19. در قلمهای کیت هوشمند و بردهای مگنتی از باتری های آلکالاین استفاده کنید.
 20. از تماس اشیاء تیز با برد هوشمند خودداری کنید.
 21. دبیر قبل از خروج از کلاس هوشمند از خاموش بودن دیتا و رایانه اطمینان کامل حاصل کند.
 22. فیلترهای دیتاپروژکتور دائما بررسی شود و در صورت کثیفی سریعا نصبت به تمیز کردن آن اقدام کنید. گرد و خاک فیلترها مانع ورود هوای تازه به داخل دیتا پروژکتور می شود و دمای آن را بالا می برد.
 23. از نصب شرشره و کاردستی روی برد هوشمند خودداری کنید.
 24. به هنگام خرید تجهیزات از جمله دیتا پروژکتور، برد هوشمند، کیت هوشمند و رایانه، کیفیت، اصیل بودن و ضمانت اصلی کالا را مد نظر قرار دهید.
 25. حتی الامکان سر راه کامپیوتر و دیتا پروژکتور محافظ برق قرار دهید.
 26. به هنگام انجام کارهای تاسیساتی از جمله جوشکاری در مدرسه که موجب نوسانات شدید برق می شود، کلیه لوازم برقی را خاموش و از پریز جدا کنید.
 27. در روزهایی که هوا بسیار بد است و احتمال برخورد صاعقه با پست برق و یا برق گیر ساختمان وجود دارد، از تجهیزات الکترونیک استفاده نکنید. در این زمان احتمال نوسان شدید برق بسیار زیاد است.
 28. برای استفاده از دیتاپروژکتور فضای کلاس هوشمند را کمی تاریکتر کنید تا تصویر واضحتری به شما نمایش دهد. این کار با نصب پرده مناسب برای پنجره ها و یا خاموش کردن لامپهای اضافی میسر می شود. زیاد کردن نور لامپ دیتا پروژکتور از داخل تنظیمات باعث کم شدن عمر لامپ میشود.

اشتراگ گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.