مانیتور لمسی و جزئیات آن

مانیتور لمسی و جزئیات آن

مانیتور لمسی و جزئیات آن

مزایا و لزوم استفاده از مانیتور لمسی :

با ظهور تبلت و آی پد به طور فراگیر تقریبا تمام مردم دنیا با تکنولوژی صفحات لمسی به این شکل آشنا شدند . هر چند قبل از آی پد هم این تکنولوژی وجود داشت . اما بعد از معرفی این محصول حتی مردم عادی هم با این فناوری آشنا شدند . در واقع یک مانیتور لمسی متشکل از یک نمایشگر LCD به علاوه لایه هایی مخصوص برای دریافت دستورات ورودی از طریق لمس آن می باشد .

روشهای ساخت صفحات لمسی عبارتند از :

روش مقاومتی:

در این روش از دو لایه مقاومتی نزدیک به هم استفاده میشود . اساس کار این روش بر فشار فیزیکی است . وقتی شما نمایشگر را لمس می کنید یعنی روی یه نقطه مشخصی ( با مختصات دارای x و y  ) از صفحه نمایش فشار وارد کردید .

دو لایه مقاومتی را به هم اتصال داده اید . در این هنگام مقدار جریان عبوری از آن نقطه و در پی آن میدان الکتریکی آن نقطه تغییر می کند و توسط یک کنترلر یا پردازشگر تشخیص داده میشود که کدام نقطه از مختصات صفحه نمایش لمس شده و این تشخیص توسط پردازشگر به زبان قابل درک برای سیستم عامل درمی آید و بالاخره دستور مورد نظر اجرا میشود .

معایب و مزایای روش مقاومتی:

در این روش مهم نیست که صفحه با چه چیزی لمس شود ، دست ، دستکش ، استایلوس یا یه شی نوک تیز . از معایب این روش میتوان به این اشاره کرد که به طور همزمان نمی توان صفحه را در دو نقطه و یا بیشتر لمس کرد و به نتیجه رسید . در واقع این نوع پنل لمسی خاصیت مولتی تاچ ندارد . فقط یک نقطه را شناسایی میکند . به عبارتی سینگل تاچ یا تک لمسی هستند.

روش خازنی :

در این روش ، صفحات مختصات x و y دارای بار اکتریکی هستند که ظرفیت خازنی و میدان الکتریکی ثابتی دارند . وقتی شما با انگشت خود صفحه را لمس می کنید ، میدان الکتریکی انگشت شما باعث تغییر در میدان الکتریکی صفحه مختصات میشود و توسط یک حسگر تشخیص داده میگردد و در این هنگام پردازنده به سیستم عامل میفهماند که کدام نقطه لمس و دستور اجرا میشه .

معایب و مزایای روش خازنی:

از مزایای این روش میتوان به چند لمسی بودن آن اشاره نمود . اما عیب بزرگ این فناوری این است که فقط میتوان با انگشت و یا یک شئ رسانای گرفته شده با دست با آن کار نمود . گوشی موبایل آیفون و موزیک پلیر آیپاد از این تکنولوژی بهره می برند . قیمت این روش کمی گرانتر از مقاومتی میباشد .

لزوم استفاده از صفحات لمسی چیست؟

نیاز به فضای کمتر

کامپیوترهای امروزی همیشه همراه با موس و کیبورد ارائه شدند و می شوند . دلیل این امر این است که باید توسط این وسایل ، اطلاعات ورودی را به پردازنده کامپیوتر منتقل کنیم . اما در مانیتور های لمسی ، انگشت شما و صفحه نمایش وظیفه ورود اطلاعات را به عهده دارند .

همین مسئله باعث حذف موس و کیبورد از روی میز کامپیوتر میشود . البته داشتن موس و کیبورد برای روزهای مبادا بد نیست اما حداقل برای مدت طولانی روی میز کامپیوتر قرار نمی گیرند .

جلوگیری از تجمع سیم ها

مسلما اگر موس و کیبورد سیمی داشته باشید همواره ۲ تا سیم دست و پا گیر شما هستند و این مسئله میتواند آزار دهنده باشد .

جایگزینی برای خرابی موس و کیبورد

شاید فردی مانیتور لمسی داشته باشه و به دلیل علاقه یا راحتی از موس و کیبورد هم استفاده می کند . هنگامی که به هر دلیلی کیبورد یا موس طرف معیوب شود تا زمان تعمیر یا خرید مجدد می تواند از مانیتور خودش برای ورود اطلاعات استفاده کند .

جایگزین برای افرادی که در استفاده از موس یا کیبورد ناتوانند

هستند افرادی که به هر دلیلی از جمله مشکلات فیزیکی نمی توانند از موس یا کیبورد استفاده کنند . این افراد به راحتی میتوانند با رایانه خود از طریق مانیتور لمسی بهره گیرند .

نظافت و سلامت بیشتر

ماوس و کیبورد ابزارهایی هستند که روزانه هزاران میکروب مختلف و جدید به آن می چسبند . شما مجبور هستید برای استفاده از ماوس و کیبورد، به طور کامل از دست خود استفاده کنید. اما هنگام کار با مانیتور لمسی فقط یکی از انگشتان شما استفاده می شود و می توانید اطمینان داشته باشید که بخشهای دیگر دست شما آلوده نشده است.

از طرفی همین الان به طرز قرار گرفتن انگشتان و دست خود روی موس و کیبورد دقت کنید . وقتی دست شما به مدت طولانی روی موس یا کیبورد می ماند و همین مسئله باعث میشود تاندون ها و عضلات دست در وضعیت بدی قرار گیرند که منجر به عوارضی همچون خشکی و شل شدن عضله و آرتروز میشود .

لذت بیشتر در بازی های لمسی

بازی پرندگان خشمگین با آی پد معروف شد و لمسی بودن آی پد تاثیر بسیار مهمی روی این مسئله داشت . حال فکر کنید بازی همچون نصف کردن میوه ها ، Cut the rope  و مخصوصا پرندگان خشمگین را در نمایشگر های بزرگ لمسی بازی کنید !

هزینه و دردسر کمتر

وقتی دو قلم از لوازم کامپیوتر مثل موس و کیبورد کم میشود ، هزینه کمتر میشود . همچنین دردسر انتخاب یک موس و کیبورد مناسب از روی دوشتان بر داشته میشود .ضمن اینکه در هنگام مسافرت و یا نقل مکان از یک میز به میز دیگه کافیست تا کیس و مانیتور تان را بردارید .

سرعت بیشتر

از آنجا که صفحات لمسی ، به صورت interactive یا تعاملی هستند عکس العمل سریعی نسبت به لمس صفحه دارند . زمان پاسخ آنها کمتر از ۵ میلی ثانیه است . حتما مشاهده کرده اید که یک صفحه بلند بالا در آی پد یا گوشی هوشمندتان چطور با یک tap به سمت بالا یا پایین ، (Scroll) میشود . همین مسئله در مانیتور لمسی نیز صادق است .

از طرفی برای طراحان گرافیک نیز میتواند بسیار گزینه خوبی باشد . به جای خط کشیدن با ماوس، می توانند با انگشت خود و به راحتی، اشکال مختلف را ترسیم نمایند .

استفاده راحت و بدون نیاز به تجربه

حتما افرادی را مشاهده کرده اید که برای اولین بار پشت کامپیوتر قرار گرفته و در استفاده از ماوس و کیبورد دچار مشکل شده اند. در صفحات لمسی به ندرت این اتفاق پیش می آید . چون فقط باید گزینه مورد نظر لمس شود . ضمن اینکه در نمایشگرهای لمسی آیکون ها زبان بین المللی هستند و از این بابت کمتر کسی دچار مشکل با کامپیوتر میشود .

اصطلاحات و مشخصات مربوط به نمایشگرهای لمسی

Display Type : نوع نمایشگر رو تعیین میکند مثل LCD یا LED

Brightness cd/m2 : شدت روشنایی صفحه نمایش میباشد که واحدش ، کاندلا بر متر مربع هست .( Candela )

Response Time : زمان پاسخگویی یا عکس العمل به لمس صفحه هست که با میلی ثانیه بیان میشود .

Pixel Pitch : فاصله دو نقطه یا پیکسل هم رنگ (مثل فاصله دو پیکسل قرمز نزدیک به هم) از همدیگر در داخل نمایشگر  رو Pixel Pitch یا Dot pitch میگویند که بر حسب میلی متر بیان میشه .

Viewing Angle : زاویه دید نمایشگر در واقع میزان انحرافیست که در جهات افقی و عمودی نسبت به مانیتور میگیرید اما کیفیت تصویر مثل رنگ ، کنتراست و وضوح آن تغییری نمی کند . زاویه دید نرمال برای نمایشگرها فعلا ۱۶۰ درجه است .

Screen Size : اندازه صفحه است که بر حسب اینچ بیان میشود و در واقع قطر نمایشگر را بیان میکند . از سمت چپ بالا تا سمت راست پایین را اندازه صفحه به اینچ میگویند .

Typical Contrast Ratio : نسبت کنتراست یا نسبت روشنایی روشن ترین رنگ (سفید )  به روشنایی تاریک ترین رنگ (مشکی) . در نمایشگرها هر چه این نسبت بیشتر باشد بهتر است .

Resolution : هر نمایشگر دارای تعداد زیادی . به قدرت تفکیک کردن این پیکسل ها توسط نمایشگر ، رزولوشن می گویند . هرچه این مقدار بیشتر باشد بهتر است و شما می توانید تصاویر را با وضوح بالاتر و شفافیت و دقت بیشتر ببینید .

Aspect Ratio : نسبت عرض یک تصویر یا صفحه نمایش به ارتفاع اون رو Aspect Ratio می گویند و با دو عدد در مقابل هم که با نقطه از هم تفکیک شدند مشخص میشود . مانند ۱۶:۹

Refresh Rate : تعداد ریفرش یا بازخوانی پیکسل ها در هر ثانیه را با Refresh Rate مشخص می کنند . مثلا اگر یک مانیتور ریفرش ریت ۶۰ داشته باشد به این معنیست که در هر ثانیه ۶۰ بار تمام پیکسل ها را بازخوانی می کند . اگر این عدد بالا باشه شما تصویر ثابت تری دارید و لرزشی در کار نخواهد بود .

اشتراگ گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.